WEZGŁOWIE I TO CO WKOŁO – JAK DEKOROWAĆ?

Wezgłowie, jak podaje Słownik Języka Polskiego to: „oparcie łóżka od strony głowy”.
Inne źródło definiuje je jako „poprzeczną, zwykle podwyższoną ścianę łóżka, o którą opiera się poduszkę”. I tyle w kwestii definicji, a w praktyce częstokroć zderzamy się z wyzwaniem jak aranżować przestrzeń nad łóżkiem.

Oto kilka pomysłów:

1. Wykorzystaj malowidło ścienne, albo zawieś duży obraz, który pokryje całą, albo niemal całą ścianę za łóżkiem.

my-home-club-wezglowie-foto-1

źródło

To jest mój zdecydowany Nr 1. To piękne inspirowane Japonią malowidło wisi w domu mojego ulubionego hiszpańskiego projektanta – Lazaro Rosa Violan. /Prace Lazaro – to wielka księga fenomenalnych inspiracji i uczta dla oczu. Stąd o Lazaro i jego projektach już niebawem więcej na MHC/.

my-home-club-wezglowie-foto-2

źródło

Zwróćcie uwagę na maleńką półeczkę nad łóżkiem i postawioną na niej niewielką grafikę. Grafika częściowo opiera się o wiszący na ścianie duży obraz (oba świetnie dobrane stylistycznie) tworząc ciekawą, ale niekoniecznie nudną (bo pod linijkę) aranżację. Nikt nie powiedział, że obrazy zawsze mają tylko wisieć. Jeśli mamy ochotę bawmy się trochę przestrzenią – choćby w taki sposób. Sama sypialnia jest również świetnym przykładem zastosowania symetrii we wnętrzu. Nie nachalnym, ale porządkującym przestrzeń.

my-home-club-wezglowie-foto-3

źródło

Tu głównym aktorem jest ozdobna rama w kolorze starego złota i ona stawia kropkę nad „i” nadając wnętrzu charakteru. Pytanie na ile wygodne jest takie rozwiązanie, kiedy de facto nie mamy wezgłowia w klasyczny jego rozumieniu.

2. Pobaw się tapetą (lub tkaniną) i pokryj nią całą ścianę po stronie wezgłowia.

my-home-club-wezglowie-foto-4

źródło

Tu klasyczne, eleganckie wnętrze. Tapeta jest subtelnym tłem dla łóżka z tradycyjnym, tapicerowanym wezgłowiem. Strzałem w 10 jest wykorzystanie czarnej komódki przy łóżku. Świetny kontrast, a jednocześnie fajny smaczek. Trochę jak dosypanie pieprzu i soli by nie było mdło.

my-home-club-wezglowie-foto-5

źródło

Urocze, słodkie wnętrze rustykalne. Na uwagę zasługuje ciekawe połączenie pasów na tapicerowanym wezgłowiu z florystycznym wzorem na tapecie. Tylko dwa wiodące kolory, ale dzięki umiejętnemu zastosowaniu wzoru – nie nudne.

my-home-club-wezglowie-foto-6

źródło

I jeszcze jeden rustykalny słodziak. Tu zamiast tapety wykorzystano piękną tkaninę w turecki wzór. Urok wnętrza polega na konsekwentnej grze kolorem i klasycznej elegancji.

 

3. Zagraj kolorem i kontrastem.

my-home-club-wezglowie-foto-7

źródło

Sypialnia, którą widzicie nie jest typową sypialnią domową, ale wnętrzem hotelowym / również autorstwa Lazaro Rosa Violan/. Lazaro przygotował ten projekt dla hotelu ONLY YOU w Madrycie. Bardzo lubię nowoczesną klasykę, w której tak fenomenalnie porusza się Lazaro. Tu świetnym tłem dla komfortowego łoża, abstrakcyjnych grafik i wykładziny, a de facto całej sypialni jest granatowa ściana. Nie jestem pewna czy granat, który widzimy na ścianie to obicie tkaniną czy tapeta czy jeszcze inne rozwiązanie. Efekt jest świetny! Popatrzcie jeszcze na mistrzowskie zestawienia kolorystyczne – głębokiego granatu, bieli, beżu i głębokiego brązu! Pycha!!

my-home-club-wezglowie-foto-8

źródło

A tu kolorystycznie jak w madryckim hotelu Only You- ale swojsko i uroczo, choć cały czas komfortowo. Na uwagę,  oprócz ciekawej gry kolorów, zasługuje kremowa boazeria za wezgłowiem. Świetnie komponuje się z granatem na ścianie, a jednocześnie nadaje swobodnej elegancji miejscu.

4. Wykorzystaj lustro

my-home-club-wezglowie-foto-9a

źródło

Nie jest to typowe rozwiązanie, ale może się świetnie sprawdzić jeśli wnętrze jest stonowane i klasyczne w charakterze, a my wybierzemy zgrabne lustro w ciekawej, ozdobnej ramie. W tej sypialni to właśnie piękna złocona rama (przywodząca na myśl oprawę dzieła wielkiego mistrza) z powodzeniem gra główną rolę.

5. I na koniec wisienka, a raczej dwie wisienki na torcie.
Trochę przewrotnie, bo to ciemne sypialnie. Jedna czarna, a druga w szarościach. Ale obie bardzo ciekawe.

my-home-club-wezglowie-foto-10a

źródło

Pierwsza to projekt amerykańskiego projektanta – Jeremiaha Brenta.
Czarny z kroplą granatu, biel i złoty – symbioza doskonała. Klasycznie, ale z charakterem, a raczej z pazurem. Wezgłowia jako takiego nie ma. W jego miejscu jest okno i w połączeniu z ciemnym kolorem wszystkich ścian (łącznie z sufitem) wpadające przez nie światło dzienne odbijając się od jasnej pościeli daje świetny efekt.

my-home-club-wezglowie-foto-11b

źródło

Tu wezgłowiem jest ciekawa, wysoka angielska boazeria. Zarówno panele jak i ściany pomalowano na głęboki szary kolor. Na tym przykładzie zobaczcie jak ważne są połączenia kolorów. To właśnie ubranie szarości ścian w słoneczno złote dodatki (świetna narzuta, dekoracja naścienna, lampa) i wyłagodzenie bielą poduszek, sufitu, kaloryfera i beżowo szarej wykładziny, dało tak miły dla oka efekt. Klasycznie, szykownie, bez zbędnego napuszenia i co może wielu zaskoczyć – ściany ciemne, ale atmosfera słoneczna! I to najważniejsze.

I tej słonecznej atmosfery życzę Wam na dziś! Podzielcie się opinią i powiedzcie co Wam spodobało się najbardziej z przedstawionych propozycji.

Dobrego dnia!
Kasia

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

PODZIEL SIĘ
Jeśli potrzebujesz pomocy w stworzeniu DOMU, który prawdziwie kochasz skontaktuj się ze mną

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *